Online: /


Moravian Le Mans Series
Frýdek-Místek, sobota 22.7.2017
Moravian Le Mans Series (MLMS) jsou závody RC aut v měřítku 1:10 (1:14) se zaměřením na realistické karoserie aut a na vytrvalostní formát závodů. Povolena, až na malé vyjímky, jsou pouze RC auta s pohonem zadní nápravy (RWD).

Skupiny:

LMP1
Skupina určená pro sportovní prototypy typu Le Mans s nerealistickými účelovými karosériemi. Maximální šířka modelu 250 mm, motor neomezený.

LMP2
Skupina určená pro realisticky věrné modely sportovních prototypů typu Le Mans, případně GT. Maximální šířka modelu 200 mm, motor 10,5T nebo slabší. Šířka pneumatik či mechů maximálně 50 mm.

LMP3
Jako LMP2, ale pneumatiky pouze bezdušové typu TC nebo F1.

GT
Skupina určená pro sportovní vozy GT. Realistická karosérie typu GT. Maximální šířka modelu 200 mm. Motor střídavý 21,5T (boost) nebo 17.5T (zero boost) nebo slabší, stejnosměrný nerozebíratelný (tzv. plechovka, 20 závitů nebo více jako Saturn 20T nebo Johnson). Šířka zadních kol: při použití časování regulátorů (Boost nebo Turbo) maximálně 30 mm, v ostatních případech je maximální šířka 50 mm

GT2 (Hobby 4WD)
Skupina určená pro sportovní vozy GT, případně Touring Car s pohonem všech čtyř kol. Maximální šířka modelu 200 mm. Motor Saturn 20T nebo slabší, min. převod 1:7. Nově budou povoleny střídavé motory 21.5T v režimu zero boost. Pro střídavý motor platí převodový poměr 1:6. Maximální průměr kol 63 mm, povoleny pouze hladké bezdušáky. Karosérie typu GT nebo TC.

GT3 (LC Racing)
Skupina určená pro cestovní, GT a sportovní vozy postavené na podvozcích LC Racing 1/14, motor, převody (pastorek 17-21 zubů)i elektronika originální ze stavebnice. Kola bezdušová gumová nebo mechová.

Guest
Doplňková skupina LMS umožňující startovat v seriálu všem autům, které se nevejdou do pravidel některé z předchozích kategorií a jejichž účast odsouhlasí pořadatel MLMS. Jediným omezením pro tuto kategorii může být stanovený minimální čas na kolo. Pořadatel MLMS si zároveň ponechává právo zařadit vůz neodpovídající žádné z vypsaných skupin do některé z existujících tříd. Podmínkou je, aby do ní model svou koncepcí zapadal, a nebyl výkonnostně na úrovni teoretické špičky dané skupiny. Nejpravděpodobněji se může týkat různých omezených vozů 4WD, případně komerčních stavebnic, jež neodpovídají předpisům Hobby, nicméně stále jsou vhodnými alternativami pro skupinu GT2.

Formát závodů:
Moravian Le Mans Series jsou závody RC aut se zaměřením na vytrvalostní formát závodů. Auta všech vypsaných skupin (LMP1, LMP2, LMP3, GT, GT2, GT3, Guest) jedou společně, jeden soutěžící tedy může vybrat a jet jen jedinou skupinu. Kvalifikace spočívá ve dvou rozjížďkách, kdy jde o najetí jednoho nejrychlejšího kola, které následně určí zařazení soutěžícího do odpovídající výkonnostní skupiny A,B,C... a zároveň určí jeho místo na startu dané skupiny. Jedou se 4 finálové jízdy na 15 minut, žádná jízda se neškrtá. 60 minut čistého času na dráze je zajímavou průpravou na jakékoliv jiné závody. Čistota jízdy bez karambolů je základní podmínkou dojetí konce každé patnácté minuty...

Veteran tour 2017:
Společně s MLMS se v areálu restaurace Sokolík tentokráte jel i vložený závod RC modelů 1:8 se spalovacími motory "Veteran tour 2017". Hlavní závod se jel na 30 minut. Čas nic neubral na kráse modelům, ani na výkonu, nadšení a zapálení "dospělých" pilotů, které občas pořadatel musel vybídnout ke zmírnění bojového zápalu na trati :-)

Protože areál restaurace Sokolík je položen v parku a restaurace je hojně navštěvována, bylo postaráno i o permanentní přítomnost diváků.

Děkuji pořadatelům, že mi umožnili s narychlo připraveným BMW Z4 GTR na podvozku Xray T4/2014 (17,5T, zero boost) startovat ve skupině "Guest", abych si odzkoušel atmosféru závodů.Fotogalerie:MLMS :   Web + Pravidla   Výsledky MyRCM

Tento příspěvek naleznete i na našem Facebooku.Zpracováno 22.7.2017